"tera" meaning in All languages combined

See tera on Wiktionary

Numeral [Abaga]

Head templates: {{head|abg|numeral}} tera
  1. two
    Sense id: en-tera-abg-num-P8TM~nRY Categories (other): Abaga entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries, Pages with 25 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 25 entries: 7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0

Verb [Albanian]

Head templates: {{head|sq|verb form}} tera
  1. first-person plural aorist indicative of ter Tags: aorist, first-person, form-of, indicative, plural Form of: ter
    Sense id: en-tera-sq-verb-GxbMfxqc Categories (other): Albanian entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries, Pages with 25 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 25 entries: 7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0

Noun [Ao]

Head templates: {{head|njo|noun}} tera
  1. (Chungli) root Synonyms: tezüng
    Sense id: en-tera-njo-noun-SBNJTRN- Categories (other): Ao entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries, Pages with 25 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 25 entries: 7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0

Noun [Basque]

Head templates: {{head|eu|noun form}} tera
  1. allative singular of te Tags: allative, form-of, singular Form of: te
    Sense id: en-tera-eu-noun-w2QGhJZn Categories (other): Basque entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries

Adverb [Broome Pearling Lugger Pidgin]

Etymology: From Malay [Term?]. Etymology templates: {{bor|bpl|ms}} Malay [Term?] Head templates: {{head|bpl|adverb}} tera
  1. not
    Sense id: en-tera-bpl-adv-JUu5e1fx Categories (other): Broome Pearling Lugger Pidgin entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries, Pages with 25 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 25 entries: 7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0

Adjective [Esperanto]

IPA: /ˈtera/ Forms: teran [accusative, singular], teraj [plural], terajn [accusative, plural]
Rhymes: -era Head templates: {{eo-head}} tera (accusative singular teran, plural teraj, accusative plural terajn)
  1. earthen, telluric, terrestrial Synonyms (terrestrial): surtera, tergloba Related terms: terano (english: Terran), tero (english: earth)
    Sense id: en-tera-eo-adj-0wHneoke Categories (other): Esperanto entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries

Noun [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *terä. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*terä}} Proto-Finnic *terä Head templates: {{head|et|nouns|genitive|tera|||partitive|tera|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} tera (genitive tera, partitive tera), {{et-noun|tera|tera}} tera (genitive tera, partitive tera) Inflection templates: {{et-decl-pesa|tera}} Forms: tera [genitive], tera [partitive], no-table-tags [table-tags], tera [nominative, singular], terad [nominative, plural], tera [accusative, nominative, singular], terad [accusative, nominative, plural], tera [accusative, genitive, singular], terad [accusative, genitive, plural], tera [genitive, singular], terade [genitive, plural], tera [partitive, singular], teri [partitive, plural], terasid [partitive, plural], terra [illative, singular], terasse [illative, singular], teradesse [illative, plural], terisse [illative, plural], teras [inessive, singular], terades [inessive, plural], teris [inessive, plural], terast [elative, singular], teradest [elative, plural], terist [elative, plural], terale [allative, singular], teradele [allative, plural], terile [allative, plural], teral [adessive, singular], teradel [adessive, plural], teril [adessive, plural], teralt [ablative, singular], teradelt [ablative, plural], terilt [ablative, plural], teraks [singular, translative], teradeks [plural, translative], teriks [plural, translative], terani [singular, terminative], teradeni [plural, terminative], terana [essive, singular], teradena [essive, plural], terata [abessive, singular], teradeta [abessive, plural], teraga [comitative, singular], teradega [comitative, plural]
  1. blade, edge
    Sense id: en-tera-et-noun-vUc6o4bb Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian pesa-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian pesa-type nominals: 50 50
  2. grain
    Sense id: en-tera-et-noun-LCJAIXtk Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian pesa-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian pesa-type nominals: 50 50

Noun [Finnish]

IPA: /ˈterɑ/, [ˈt̪e̞rɑ̝]
Rhymes: -erɑ Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} tera, {{fi-noun}} tera, {{tlb|fi|colloquial}} (colloquial) Inflection templates: {{fi-decl-kala|ter|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], tera [nominative, singular], terat [nominative, plural], tera [accusative, nominative, singular], terat [accusative, nominative, plural], teran [accusative, genitive, singular], terat [accusative, genitive, plural], teran [genitive, singular], terojen [genitive, plural], terain [genitive, plural, rare], teraa [partitive, singular], teroja [partitive, plural], terassa [inessive, singular], teroissa [inessive, plural], terasta [elative, singular], teroista [elative, plural], teraan [illative, singular], teroihin [illative, plural], teralla [adessive, singular], teroilla [adessive, plural], teralta [ablative, singular], teroilta [ablative, plural], teralle [allative, singular], teroille [allative, plural], terana [essive, singular], teroina [essive, plural], teraksi [singular, translative], teroiksi [plural, translative], teratta [abessive, singular], teroitta [abessive, plural], - [instructive, singular], teroin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], terani [nominative, singular], terani [nominative, plural], terani [accusative, nominative, singular], terani [accusative, nominative, plural], terani [accusative, genitive, singular], terani [accusative, genitive, plural], terani [genitive, singular], terojeni [genitive, plural], teraini [genitive, plural, rare], teraani [partitive, singular], terojani [partitive, plural], terassani [inessive, singular], teroissani [inessive, plural], terastani [elative, singular], teroistani [elative, plural], teraani [illative, singular], teroihini [illative, plural], terallani [adessive, singular], teroillani [adessive, plural], teraltani [ablative, singular], teroiltani [ablative, plural], teralleni [allative, singular], teroilleni [allative, plural], teranani [essive, singular], teroinani [essive, plural], terakseni [singular, translative], teroikseni [plural, translative], terattani [abessive, singular], teroittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], teroineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], terasi [nominative, singular], terasi [nominative, plural], terasi [accusative, nominative, singular], terasi [accusative, nominative, plural], terasi [accusative, genitive, singular], terasi [accusative, genitive, plural], terasi [genitive, singular], terojesi [genitive, plural], teraisi [genitive, plural, rare], teraasi [partitive, singular], terojasi [partitive, plural], terassasi [inessive, singular], teroissasi [inessive, plural], terastasi [elative, singular], teroistasi [elative, plural], teraasi [illative, singular], teroihisi [illative, plural], terallasi [adessive, singular], teroillasi [adessive, plural], teraltasi [ablative, singular], teroiltasi [ablative, plural], terallesi [allative, singular], teroillesi [allative, plural], teranasi [essive, singular], teroinasi [essive, plural], teraksesi [singular, translative], teroiksesi [plural, translative], terattasi [abessive, singular], teroittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], teroinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], teramme [nominative, singular], teramme [nominative, plural], teramme [accusative, nominative, singular], teramme [accusative, nominative, plural], teramme [accusative, genitive, singular], teramme [accusative, genitive, plural], teramme [genitive, singular], terojemme [genitive, plural], teraimme [genitive, plural, rare], teraamme [partitive, singular], terojamme [partitive, plural], terassamme [inessive, singular], teroissamme [inessive, plural], terastamme [elative, singular], teroistamme [elative, plural], teraamme [illative, singular], teroihimme [illative, plural], terallamme [adessive, singular], teroillamme [adessive, plural], teraltamme [ablative, singular], teroiltamme [ablative, plural], terallemme [allative, singular], teroillemme [allative, plural], teranamme [essive, singular], teroinamme [essive, plural], teraksemme [singular, translative], teroiksemme [plural, translative], terattamme [abessive, singular], teroittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], teroinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], teranne [nominative, singular], teranne [nominative, plural], teranne [accusative, nominative, singular], teranne [accusative, nominative, plural], teranne [accusative, genitive, singular], teranne [accusative, genitive, plural], teranne [genitive, singular], terojenne [genitive, plural], terainne [genitive, plural, rare], teraanne [partitive, singular], terojanne [partitive, plural], terassanne [inessive, singular], teroissanne [inessive, plural], terastanne [elative, singular], teroistanne [elative, plural], teraanne [illative, singular], teroihinne [illative, plural], terallanne [adessive, singular], teroillanne [adessive, plural], teraltanne [ablative, singular], teroiltanne [ablative, plural], terallenne [allative, singular], teroillenne [allative, plural], terananne [essive, singular], teroinanne [essive, plural], teraksenne [singular, translative], teroiksenne [plural, translative], terattanne [abessive, singular], teroittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], teroinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], teransa [nominative, singular], teransa [nominative, plural], teransa [accusative, nominative, singular], teransa [accusative, nominative, plural], teransa [accusative, genitive, singular], teransa [accusative, genitive, plural], teransa [genitive, singular], terojensa [genitive, plural], terainsa [genitive, plural, rare], teraansa [partitive, singular], terojaan [partitive, plural], terojansa [partitive, plural], terassaan [inessive, singular], terassansa [inessive, singular], teroissaan [inessive, plural], teroissansa [inessive, plural], terastaan [elative, singular], terastansa [elative, singular], teroistaan [elative, plural], teroistansa [elative, plural], teraansa [illative, singular], teroihinsa [illative, plural], terallaan [adessive, singular], terallansa [adessive, singular], teroillaan [adessive, plural], teroillansa [adessive, plural], teraltaan [ablative, singular], teraltansa [ablative, singular], teroiltaan [ablative, plural], teroiltansa [ablative, plural], teralleen [allative, singular], terallensa [allative, singular], teroilleen [allative, plural], teroillensa [allative, plural], teranaan [essive, singular], teranansa [essive, singular], teroinaan [essive, plural], teroinansa [essive, plural], terakseen [singular, translative], teraksensa [singular, translative], teroikseen [plural, translative], teroiksensa [plural, translative], terattaan [abessive, singular], terattansa [abessive, singular], teroittaan [abessive, plural], teroittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], teroineen [comitative, plural], teroinensa [comitative, plural]
  1. (computing) ellipsis of teratavu (“terabyte”) Tags: abbreviation, alt-of, colloquial, ellipsis Alternative form of: teratavu (extra: terabyte)

Noun [Guinea-Bissau Creole]

Etymology: From Portuguese terra. Cognate with Kabuverdianu téra. Etymology templates: {{der|pov|pt|terra}} Portuguese terra, {{cog|kea|téra}} Kabuverdianu téra Head templates: {{head|pov|noun}} tera
  1. earth (soil)
    Sense id: en-tera-pov-noun-~IAI~Dq6 Categories (other): Guinea-Bissau Creole entries with incorrect language header Disambiguation of Guinea-Bissau Creole entries with incorrect language header: 74 26
  2. earth (our planet)
    Sense id: en-tera-pov-noun-qQXToj3w

Noun [Indonesian]

IPA: [t̪əˈra] Forms: têra [canonical], tera-tera [plural]
Etymology: Unknown. Possibly from Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”). Etymology templates: {{unknown|id}} Unknown, {{der|id|sa|तर|t=surpassing, excelling}} Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”) Head templates: {{id-noun|head=têra}} têra (plural tera-tera)
  1. stamp, seal, Synonyms: cap, segel, stempel
    Sense id: en-tera-id-noun-DIWDwoo- Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 50 50
  2. stamp, seal,
    as sign of standarisation and calibration
    Synonyms: cap, segel, stempel
    Sense id: en-tera-id-noun-r-u4A2FF Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: bertera, menera, menerakan, penera, peneraan, perteraan, teraan, tertera, tera ulang

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} tera
  1. Rōmaji transcription of てら Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: てら

Noun [Ladin]

Forms: teres [plural], tiera [alternative]
Etymology: From Latin terra. Etymology templates: {{inh|lld|la|terra}} Latin terra Head templates: {{head|lld|noun|||plural|teres|||||f2request=1|g=f|g2=}} tera f (plural teres), {{lld-noun|f|teres}} tera f (plural teres)
  1. (Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom) earth; ground; soil Tags: Fascian, Fodom, feminine

Noun [Livonian]

Head templates: {{head|liv|noun}} tera
  1. obsolete spelling of tierā Tags: alt-of, obsolete Alternative form of: tierā
    Sense id: en-tera-liv-noun-NFr5oKIF Categories (other): Livonian entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries

Noun [Lombard]

IPA: /ˈtɛ.ra/ Forms: terr [plural]
Etymology: From Latin terra. Etymology templates: {{inh|lmo|la|terra}} Latin terra Head templates: {{head|lmo|noun|plural|terr|g=f}} tera f (plural terr)
  1. earth Tags: feminine
    Sense id: en-tera-lmo-noun-e3S0GKNS
  2. ground Tags: feminine
    Sense id: en-tera-lmo-noun-27O1DlnH
  3. soil Tags: feminine
    Sense id: en-tera-lmo-noun-6T1ZoCFj Categories (other): Lombard entries with incorrect language header Disambiguation of Lombard entries with incorrect language header: 12 12 75

Adjective [Malay]

IPA: /tera/, [terə] (note: schwa-variety) Forms: ترا [Jawi], lebih tera [comparative], paling tera [superlative]
Rhymes: -ra, -a Etymology: Borrowed from Kedah Malay tera. Etymology templates: {{bor+|ms|meo|tera}} Borrowed from Kedah Malay tera Head templates: {{ms-adj|j=ترا}} tera (Jawi spelling ترا, comparative lebih tera, superlative paling tera)
  1. smart; intelligent. Synonyms: bijak, pandai
    Sense id: en-tera-ms-adj-Zw6TI7PZ Categories (other): Malay entries with incorrect language header Disambiguation of Malay entries with incorrect language header: 49 15 4 28 4
  2. (colloquial) amazing; awesome. Tags: colloquial Synonyms: gempak, hebat
    Sense id: en-tera-ms-adj-HWvPf6k3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Malay]

IPA: /təra/, [tərə] (note: schwa-variety) Forms: ترا [Jawi], tera-tera [plural], tera² [plural]
Rhymes: -ra, -a Head templates: {{ms-noun|j=ترا}} tera (Jawi spelling ترا, plural tera-tera or tera²)
  1. seal; stamp. Synonyms: cap, mohor, cap mohor
    Sense id: en-tera-ms-noun-azwhtFcA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Malay]

IPA: /təra/, [tərə] (note: schwa-variety) Forms: ترا [Jawi]
Rhymes: -ra, -a Head templates: {{ms-verb|j=ترا}} tera (Jawi spelling ترا)
  1. to stamp; to put a seal on a document. Synonyms: cetak
    Sense id: en-tera-ms-verb-gD6AIfKM
  2. to print (book). Synonyms: cap, cetak
    Sense id: en-tera-ms-verb-vF~cyMuX
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Old Frisian]

Etymology: From Proto-Germanic *teraną. Etymology templates: {{root|ofs|ine-pro|*der-}}, {{inh|ofs|gem-pro|*teraną}} Proto-Germanic *teraną Head templates: {{head|ofs|verb|head=|sort=}} tera, {{ofs-verb}} tera
  1. to consume
    Sense id: en-tera-ofs-verb-itqOlhOH Categories (other): Old Frisian entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries, Pages with 25 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 25 entries: 7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0 Disambiguation of Pages with entries: 7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0

Noun [Old Tupi]

Head templates: {{head|tpw|noun}} tera
  1. absolute form of era Tags: absolute, form-of Form of: era
    Sense id: en-tera-tpw-noun-8cnYyPmA Categories (other): Old Tupi entries with incorrect language header, Pages with 25 entries, Pages with entries

Noun [Papiamentu]

Etymology: From Portuguese terra and Spanish tierra and Kabuverdianu téra. Etymology templates: {{der|pap|pt|terra}} Portuguese terra, {{der|pap|es|tierra}} Spanish tierra, {{der|pap|kea|téra}} Kabuverdianu téra Head templates: {{head|pap|noun}} tera
  1. earth
    Sense id: en-tera-pap-noun-e3S0GKNS
  2. land
    Sense id: en-tera-pap-noun-kOrmNIfK
  3. soil
    Sense id: en-tera-pap-noun-6T1ZoCFj Categories (other): Papiamentu entries with incorrect language header Disambiguation of Papiamentu entries with incorrect language header: 12 12 75

Adverb [Polish]

IPA: /ˈtɛ.ra/, [ˈtɛ.ra] (note: Chełmno-Dobrzyń), [ˈtɛ.ra] (note: Eastern Lublin)
Rhymes: -ɛra Etymology: Clipping of teraz. Compare zara. Etymology templates: {{clipping|pl|teraz}} Clipping of teraz Head templates: {{pl-adv|-}} tera (not comparable)
  1. (colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki) now Tags: colloquial, dialectal, not-comparable
    Sense id: en-tera-pl-adv-7V65o34t Categories (other): Chełmno-Dobrzyń Polish, Eastern Lublin Polish
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Polish]

IPA: /ˈtɛ.ra/, [ˈtɛ.ra] (note: Chełmno-Dobrzyń), [ˈtɛ.ra] (note: Eastern Lublin)
Rhymes: -ɛra Etymology: Borrowed from Japanese 寺. Etymology templates: {{dercat|pl|ojp}}, {{bor+|pl|ja|寺}} Borrowed from Japanese 寺 Head templates: {{pl-noun|f}} tera f Inflection templates: {{pl-decl-noun-f}} Forms: no-table-tags [table-tags], tera [nominative, singular], tery [nominative, plural], tery [genitive, singular], ter [genitive, plural], terze [dative, singular], terom [dative, plural], terę [accusative, singular], tery [accusative, plural], terą [instrumental, singular], terami [instrumental, plural], terze [locative, singular], terach [locative, plural], tero [singular, vocative], tery [plural, vocative]
  1. (Buddhism) tera (Buddhist temple in Japan) Tags: feminine Categories (place): Places of worship
    Sense id: en-tera-pl-noun-LupfxgJZ Disambiguation of Places of worship: 4 68 28 Categories (other): Buddhism, Polish entries with incorrect language header, Buildings, Japan, Polish links with manual fragments, Polish links with redundant alt parameters, Polish links with redundant wikilinks Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 0 54 46 Disambiguation of Buildings: 0 67 33 Disambiguation of Japan: 0 92 8 Topics: Buddhism, lifestyle, religion
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Polish]

IPA: /ˈtɛ.ra/, [ˈtɛ.ra] (note: Chełmno-Dobrzyń), [ˈtɛ.ra] (note: Eastern Lublin)
Rhymes: -ɛra Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|pl|verb form}} tera
  1. third-person singular present of terać Tags: form-of, present, singular, third-person Form of: terać
    Sense id: en-tera-pl-verb-pXr9x6wu Categories (other): Polish entries with incorrect language header Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 0 54 46
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Portuguese]

IPA: /ˈtɛ.ɾɐ/ Forms: teras [plural], tera [plural]
Rhymes: -ɛɾɐ Head templates: {{pt-noun|m|teras,tera}} tera m (plural teras or tera)
  1. (informal) clipping of terabyte Tags: abbreviation, alt-of, clipping, informal, masculine Alternative form of: terabyte

Noun [Proto-Japonic]

Head templates: {{head|jpx-pro|noun}} *tera
  1. temple Tags: reconstruction
    Sense id: en-tera-jpx-pro-noun-Z0JYAb8a Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Japonic entries with incorrect language header

Noun [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *tera (“temple”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*tera|t=temple}} Proto-Japonic *tera (“temple”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|noun}} *tera
  1. temple Tags: reconstruction
    Sense id: en-tera-jpx-ryu-pro-noun-Z0JYAb8a Categories (other): Pages with 1 entry, Pages with entries, Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header

Verb [Rwanda-Rundi]

Forms: -têra [canonical], gutêra [infinitive], -têye [perfective]
Head templates: {{rw-verb|têra|têye}} -têra (infinitive gutêra, perfective -têye)
  1. to sow, to plant
    Sense id: en-tera-rw-verb-n3vZdmOl Categories (other): Rwanda-Rundi entries with incorrect language header Disambiguation of Rwanda-Rundi entries with incorrect language header: 27 32 5 5 5 9 6 5 6
  2. to set up, to lay out
    Sense id: en-tera-rw-verb-kfyMv1Xi Categories (other): Rwanda-Rundi entries with incorrect language header Disambiguation of Rwanda-Rundi entries with incorrect language header: 27 32 5 5 5 9 6 5 6
  3. to attack
    Sense id: en-tera-rw-verb-wyu9OoFU
  4. to hit, to stab
    Sense id: en-tera-rw-verb-VUob9Yqq
  5. to drop, to discard
    Sense id: en-tera-rw-verb-A6oDXx~-
  6. to be popular
    Sense id: en-tera-rw-verb-99wb9j2-
  7. (of a hen) to lay (eggs)
    Sense id: en-tera-rw-verb-GPvRXtBD
  8. (of a heart) to beat
    Sense id: en-tera-rw-verb-sRfSCvf0
  9. to be shaped (a certain way)
    Sense id: en-tera-rw-verb-Qd7fV3NW
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: interahamwe

Verb [Serbo-Croatian]

Forms: тера [Cyrillic]
Head templates: {{sh-verb form}} tera (Cyrillic spelling тера)
  1. third-person singular present of terati Tags: form-of, present, singular, third-person Form of: terati

Verb [Ternate]

IPA: [ˈte.ɾa]
Head templates: {{head|tft|verb|||||f1sc=|f2sc=|head=|tr=-}} tera, {{tft-verb}} tera Forms: no-table-tags [table-tags], totera [first-person, singular], fotera [first-person, inclusive, plural], mitera [exclusive, first-person, plural], notera [second-person, singular], nitera [plural, second-person], otera [masculine, singular, third-person], itera [masculine, plural, third-person], yotera [archaic, masculine, plural, third-person], motera [feminine, singular, third-person], itera [feminine, plural, third-person], yotera [archaic, feminine, plural, third-person], itera [neuter, singular, third-person], itera [neuter, plural, third-person], yotera [archaic, neuter, plural, third-person]
  1. (intransitive) to perch, alight Tags: intransitive
    Sense id: en-tera-tft-verb-o5Sc~vTX Categories (other): Pages with 25 entries, Pages with entries, Ternate entries with incorrect language header

Noun [Venetan]

Forms: tere [plural]
Etymology: From Latin terra. Compare Italian terra. Etymology templates: {{inh|vec|la|terra}} Latin terra, {{cog|it|terra}} Italian terra Head templates: {{head|vec|noun|plural|tere|||||||||||||g=f|head=tera}} tera f (plural tere), {{vec-noun|ter|f|a|e}} tera f (plural tere)
  1. ground Tags: feminine
    Sense id: en-tera-vec-noun-27O1DlnH
  2. terrain Tags: feminine
    Sense id: en-tera-vec-noun-hAiIBeFF Categories (other): Venetan entries with incorrect language header Disambiguation of Venetan entries with incorrect language header: 9 91

Noun [Veps]

Etymology: From Proto-Finnic *terä. Etymology templates: {{inh|vep|urj-fin-pro|*terä}} Proto-Finnic *terä Head templates: {{head|vep|nouns|cat2=|head=}} tera, {{vep-noun}} tera Inflection templates: {{vep-decl-sana|tera}} Forms: no-table-tags [table-tags], tera [nominative, singular], terad [nominative, plural], teran [accusative, singular], terad [accusative, plural], teran [genitive, singular], teroiden [genitive, plural], terad [partitive, singular], teroid [partitive, plural], teran [essive-instructive, singular], teroin [essive-instructive, plural], teraks [singular, translative], teroikš [plural, translative], teras [inessive, singular], teroiš [inessive, plural], teraspäi [elative, singular], teroišpäi [elative, plural], teraha [illative, singular], teroihe [illative, plural], teral [adessive, singular], teroil [adessive, plural], teralpäi [ablative, singular], teroilpäi [ablative, plural], terale [allative, singular], teroile [allative, plural], terata [abessive, singular], teroita [abessive, plural], teranke [comitative, singular], teroidenke [comitative, plural], teradme [prolative, singular], teroidme [plural, prolative], teranno [approximative, approximative-i, singular], teroidenno [approximative, approximative-i, plural], terannoks [approximative, approximative-ii, singular], teroidennoks [approximative, approximative-ii, plural], terannopäi [egressive, singular], teroidennopäi [egressive, plural], terahasai [singular, terminative, terminative-i], teroihesai [plural, terminative, terminative-i], teralesai [singular, terminative, terminative-ii], teroilesai [plural, terminative, terminative-ii], terassai [singular, terminative, terminative-iii], - [plural, terminative, terminative-iii], terahapäi [additive, additive-i, singular], teroihepäi [additive, additive-i, plural], teralepäi [additive, additive-ii, singular], teroilepäi [additive, additive-ii, plural]
  1. blade
    Sense id: en-tera-vep-noun-E~-7L5u6 Categories (other): Veps entries with incorrect language header, Veps sana-type nominals Disambiguation of Veps entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Veps sana-type nominals: 50 50
  2. edge
    Sense id: en-tera-vep-noun-ocsQD1fp Categories (other): Veps entries with incorrect language header, Veps sana-type nominals Disambiguation of Veps entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Veps sana-type nominals: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: käzitera, säritera

Inflected forms

Alternative forms

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abg",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abaga",
  "lang_code": "abg",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Abaga entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "two"
      ],
      "id": "en-tera-abg-num-P8TM~nRY",
      "links": [
        [
          "two",
          "two"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ter"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural aorist indicative of ter"
      ],
      "id": "en-tera-sq-verb-GxbMfxqc",
      "links": [
        [
          "ter",
          "ter#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "njo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ao",
  "lang_code": "njo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ao entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "root"
      ],
      "id": "en-tera-njo-noun-SBNJTRN-",
      "links": [
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Chungli) root"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tezüng"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "allative singular of te"
      ],
      "id": "en-tera-eu-noun-w2QGhJZn",
      "links": [
        [
          "allative",
          "allative case"
        ],
        [
          "te",
          "te#Basque"
        ]
      ],
      "tags": [
        "allative",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bpl",
        "2": "ms"
      },
      "expansion": "Malay [Term?]",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Malay [Term?].",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bpl",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Broome Pearling Lugger Pidgin",
  "lang_code": "bpl",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Broome Pearling Lugger Pidgin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "not"
      ],
      "id": "en-tera-bpl-adv-JUu5e1fx",
      "links": [
        [
          "not",
          "not#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "teran",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teraj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terajn",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera (accusative singular teran, plural teraj, accusative plural terajn)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "earthen, telluric, terrestrial"
      ],
      "id": "en-tera-eo-adj-0wHneoke",
      "links": [
        [
          "earthen",
          "earthen"
        ],
        [
          "telluric",
          "telluric"
        ],
        [
          "terrestrial",
          "terrestrial"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "Terran",
          "translation": "Terran",
          "word": "terano"
        },
        {
          "english": "earth",
          "translation": "earth",
          "word": "tero"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "terrestrial",
          "word": "surtera"
        },
        {
          "sense": "terrestrial",
          "word": "tergloba"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtera/"
    },
    {
      "rhymes": "-era"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*terä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *terä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *terä.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-pesa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17i/pesa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terades",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teral",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teril",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teriks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "terana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "tera",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "tera",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tera (genitive tera, partitive tera)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tera",
        "2": "tera"
      },
      "expansion": "tera (genitive tera, partitive tera)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tera"
      },
      "name": "et-decl-pesa"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian pesa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "blade, edge"
      ],
      "id": "en-tera-et-noun-vUc6o4bb",
      "links": [
        [
          "blade",
          "blade"
        ],
        [
          "edge",
          "edge"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian pesa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grain"
      ],
      "id": "en-tera-et-noun-LCJAIXtk",
      "links": [
        [
          "grain",
          "grain"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teratta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "fi-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "colloquial"
      },
      "expansion": "(colloquial)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "terabyte",
          "word": "teratavu"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish ellipses",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "fi",
          "name": "Computing",
          "orig": "fi:Computing",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ellipsis of teratavu (“terabyte”)"
      ],
      "id": "en-tera-fi-noun-s366afr4",
      "links": [
        [
          "computing",
          "computing#Noun"
        ],
        [
          "teratavu",
          "teratavu#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(computing) ellipsis of teratavu (“terabyte”)"
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "colloquial",
        "ellipsis"
      ],
      "topics": [
        "computing",
        "engineering",
        "mathematics",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈterɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪e̞rɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-erɑ"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pov",
        "2": "pt",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Portuguese terra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kea",
        "2": "téra"
      },
      "expansion": "Kabuverdianu téra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Portuguese terra. Cognate with Kabuverdianu téra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pov",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Guinea-Bissau Creole",
  "lang_code": "pov",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "74 26",
          "kind": "other",
          "name": "Guinea-Bissau Creole entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "earth (soil)"
      ],
      "id": "en-tera-pov-noun-~IAI~Dq6",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "earth (our planet)"
      ],
      "id": "en-tera-pov-noun-qQXToj3w",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "bertera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "menera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "menerakan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "penera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "peneraan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "perteraan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "teraan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tertera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tera ulang"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "sa",
        "3": "तर",
        "t": "surpassing, excelling"
      },
      "expansion": "Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Possibly from Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”).",
  "forms": [
    {
      "form": "têra",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tera-tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "têra"
      },
      "expansion": "têra (plural tera-tera)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tê",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stamp, seal,"
      ],
      "id": "en-tera-id-noun-DIWDwoo-",
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "seal",
          "seal"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "segel"
        },
        {
          "word": "stempel"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stamp, seal,",
        "as sign of standarisation and calibration"
      ],
      "id": "en-tera-id-noun-r-u4A2FF",
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "seal",
          "seal"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "segel"
        },
        {
          "word": "stempel"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[t̪əˈra]"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "てら"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of てら"
      ],
      "id": "en-tera-ja-romanization-3rNeTExh",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "てら",
          "てら#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "teres",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiera",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "teres",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2request": "1",
        "g": "f",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "tera f (plural teres)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "teres"
      },
      "expansion": "tera f (plural teres)",
      "name": "lld-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ladin",
  "lang_code": "lld",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Anpezo Ladin",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Fascian Ladin",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Fodom Ladin",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ladin entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maró Ladin",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "earth; ground; soil"
      ],
      "id": "en-tera-lld-noun-v14McfK8",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth#English"
        ],
        [
          "ground",
          "ground#English"
        ],
        [
          "soil",
          "soil#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom) earth; ground; soil"
      ],
      "tags": [
        "Fascian",
        "Fodom",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "tierā"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "obsolete spelling of tierā"
      ],
      "id": "en-tera-liv-noun-NFr5oKIF",
      "links": [
        [
          "tierā",
          "tierā#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmo",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "terr",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmo",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "terr",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "tera f (plural terr)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lombard",
  "lang_code": "lmo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "id": "en-tera-lmo-noun-e3S0GKNS",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "ground"
      ],
      "id": "en-tera-lmo-noun-27O1DlnH",
      "links": [
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 12 75",
          "kind": "other",
          "name": "Lombard entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "id": "en-tera-lmo-noun-6T1ZoCFj",
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "meo",
        "3": "tera"
      },
      "expansion": "Borrowed from Kedah Malay tera",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Kedah Malay tera.",
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "lebih tera",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "paling tera",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا, comparative lebih tera, superlative paling tera)",
      "name": "ms-adj"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "té",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "49 15 4 28 4",
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "smart; intelligent."
      ],
      "id": "en-tera-ms-adj-Zw6TI7PZ",
      "links": [
        [
          "smart",
          "smart#English"
        ],
        [
          "intelligent",
          "intelligent#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bijak"
        },
        {
          "word": "pandai"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "amazing; awesome."
      ],
      "id": "en-tera-ms-adj-HWvPf6k3",
      "links": [
        [
          "amazing",
          "amazing#English"
        ],
        [
          "awesome",
          "awesome#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) amazing; awesome."
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "gempak"
        },
        {
          "word": "hebat"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tera/"
    },
    {
      "ipa": "[terə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "tera-tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera²",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا, plural tera-tera or tera²)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              24,
              28
            ]
          ],
          "english": "The official government seal",
          "text": "Tera rasmi kerajaan",
          "translation": "The official government seal",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "seal; stamp."
      ],
      "id": "en-tera-ms-noun-azwhtFcA",
      "links": [
        [
          "seal",
          "seal#English"
        ],
        [
          "stamp",
          "stamp#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "mohor"
        },
        {
          "word": "cap mohor"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/təra/"
    },
    {
      "ipa": "[tərə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا)",
      "name": "ms-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to stamp; to put a seal on a document."
      ],
      "id": "en-tera-ms-verb-gD6AIfKM",
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp#English"
        ],
        [
          "seal",
          "seal#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cetak"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to print (book)."
      ],
      "id": "en-tera-ms-verb-vF~cyMuX",
      "links": [
        [
          "print",
          "print#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "cetak"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/təra/"
    },
    {
      "ipa": "[tərə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*der-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*teraną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *teraną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *teraną.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "ofs-verb"
    }
  ],
  "lang": "Old Frisian",
  "lang_code": "ofs",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Frisian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 7 7 5 7 6 0 0 5 0 0 1 1 4 6 5 0 0 1 0 0 0 0 0 6 6 0 0 1 0 0 1 6 1 1 0 0 0 0 1 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 7 5 7 6 0 0 5 0 0 2 2 4 6 5 0 0 0 0 0 0 0 0 6 5 0 0 0 0 0 0 6 2 1 0 0 0 0 0 0 0 5 6 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to consume"
      ],
      "id": "en-tera-ofs-verb-itqOlhOH",
      "links": [
        [
          "consume",
          "consume"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Tupi",
  "lang_code": "tpw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Tupi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "era"
        }
      ],
      "glosses": [
        "absolute form of era"
      ],
      "id": "en-tera-tpw-noun-8cnYyPmA",
      "links": [
        [
          "era",
          "era#Old_Tupi"
        ]
      ],
      "tags": [
        "absolute",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "pt",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Portuguese terra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "es",
        "3": "tierra"
      },
      "expansion": "Spanish tierra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "kea",
        "3": "téra"
      },
      "expansion": "Kabuverdianu téra",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Portuguese terra and Spanish tierra and Kabuverdianu téra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Papiamentu",
  "lang_code": "pap",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "id": "en-tera-pap-noun-e3S0GKNS",
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "land"
      ],
      "id": "en-tera-pap-noun-kOrmNIfK",
      "links": [
        [
          "land",
          "land"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 12 75",
          "kind": "other",
          "name": "Papiamentu entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "id": "en-tera-pap-noun-6T1ZoCFj",
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "teraz"
      },
      "expansion": "Clipping of teraz",
      "name": "clipping"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of teraz. Compare zara.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "tera (not comparable)",
      "name": "pl-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chełmno-Dobrzyń Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Lublin Polish",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              9,
              12
            ]
          ],
          "english": "They are now getting eight to ten million each [as compensation], because they spoke up.",
          "ref": "2000, Aneta Majkowska, Polszczyzna mówiona mieszkańców Częstochowy, page 187:",
          "text": "Dostają tera po dziesięć milionów, po osiem milionów, bo się poupominali.",
          "translation": "They are now getting eight to ten million each [as compensation], because they spoke up.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              41,
              45
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              43,
              46
            ]
          ],
          "english": "20 years ago they fought ozone deficienty, now I hear on the TV that they're fighting its excess.",
          "ref": "2018, Irytujacy Irygator vel Karbonylek, soc.culture.polish, Usenet:",
          "text": "20 lat temu walczyli z niedoborem ozonu, tera słyszę w tivi, walczą z jego nadmiarem.",
          "translation": "20 years ago they fought ozone deficienty, now I hear on the TV that they're fighting its excess.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "id": "en-tera-pl-adv-7V65o34t",
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "qualifier": "Eastern Lublin",
      "raw_glosses": [
        "(colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki) now"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "dialectal",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ojp"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ja",
        "3": "寺"
      },
      "expansion": "Borrowed from Japanese 寺",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Japanese 寺.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terze",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terze",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tero",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "tera f",
      "name": "pl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Buddhism",
          "orig": "pl:Buddhism",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "0 54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 67 33",
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Buildings",
          "orig": "pl:Buildings",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 92 8",
          "kind": "other",
          "langcode": "pl",
          "name": "Japan",
          "orig": "pl:Japan",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 68 28",
          "kind": "place",
          "langcode": "pl",
          "name": "Places of worship",
          "orig": "pl:Places of worship",
          "parents": [
            "Places"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tera (Buddhist temple in Japan)"
      ],
      "id": "en-tera-pl-noun-LupfxgJZ",
      "links": [
        [
          "Buddhism",
          "Buddhism"
        ],
        [
          "tera",
          "tera#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Buddhism) tera (Buddhist temple in Japan)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "Buddhism",
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "terać"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of terać"
      ],
      "id": "en-tera-pl-verb-pXr9x6wu",
      "links": [
        [
          "terać",
          "terać#Polish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "teras",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "teras,tera"
      },
      "expansion": "tera m (plural teras or tera)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "terabyte"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese nouns with irregular gender",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese nouns with multiple plurals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "clipping of terabyte"
      ],
      "id": "en-tera-pt-noun-pxZZZ-Rj",
      "links": [
        [
          "terabyte",
          "terabyte#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) clipping of terabyte"
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "clipping",
        "informal",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ɾɐ/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛɾɐ"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "interahamwe"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-têra",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "gutêra",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-têye",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "têra",
        "2": "têye"
      },
      "expansion": "-têra (infinitive gutêra, perfective -têye)",
      "name": "rw-verb"
    }
  ],
  "lang": "Rwanda-Rundi",
  "lang_code": "rw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 32 5 5 5 9 6 5 6",
          "kind": "other",
          "name": "Rwanda-Rundi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to sow, to plant"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-n3vZdmOl",
      "links": [
        [
          "sow",
          "sow"
        ],
        [
          "plant",
          "plant"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 32 5 5 5 9 6 5 6",
          "kind": "other",
          "name": "Rwanda-Rundi entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to set up, to lay out"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-kfyMv1Xi",
      "links": [
        [
          "set up",
          "set up"
        ],
        [
          "lay out",
          "lay out"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to attack"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-wyu9OoFU",
      "links": [
        [
          "attack",
          "attack"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to hit, to stab"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-VUob9Yqq",
      "links": [
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "stab",
          "stab"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to drop, to discard"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-A6oDXx~-",
      "links": [
        [
          "drop",
          "drop"
        ],
        [
          "discard",
          "discard"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be popular"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-99wb9j2-",
      "links": [
        [
          "popular",
          "popular"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to lay (eggs)"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-GPvRXtBD",
      "links": [
        [
          "lay",
          "lay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a hen) to lay (eggs)"
      ],
      "raw_tags": [
        "of a hen"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to beat"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-sRfSCvf0",
      "links": [
        [
          "beat",
          "beat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a heart) to beat"
      ],
      "raw_tags": [
        "of a heart"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be shaped (a certain way)"
      ],
      "id": "en-tera-rw-verb-Qd7fV3NW",
      "links": [
        [
          "shaped",
          "shaped"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "тера",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera (Cyrillic spelling тера)",
      "name": "sh-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "terati"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of terati"
      ],
      "id": "en-tera-sh-verb-NXXoDojB",
      "links": [
        [
          "terati",
          "terati#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "totera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "inclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "notera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nitera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "otera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "motera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1sc": "",
        "f2sc": "",
        "head": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "tft-verb"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 25 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ternate entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to perch, alight"
      ],
      "id": "en-tera-tft-verb-o5Sc~vTX",
      "links": [
        [
          "perch",
          "perch"
        ],
        [
          "alight",
          "alight"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to perch, alight"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈte.ɾa]"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "terra"
      },
      "expansion": "Italian terra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra. Compare Italian terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "tere",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "tere",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "head": "tera"
      },
      "expansion": "tera f (plural tere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "f",
        "3": "a",
        "4": "e"
      },
      "expansion": "tera f (plural tere)",
      "name": "vec-noun"
    }
  ],
  "lang": "Venetan",
  "lang_code": "vec",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ground"
      ],
      "id": "en-tera-vec-noun-27O1DlnH",
      "links": [
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 91",
          "kind": "other",
          "name": "Venetan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "terrain"
      ],
      "id": "en-tera-vec-noun-hAiIBeFF",
      "links": [
        [
          "terrain",
          "terrain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "käzitera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "säritera"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*terä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *terä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *terä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-sana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraspäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teral",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teradme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "teranno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terannoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terannopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terahasai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "teralesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "terassai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "terahapäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "vep-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tera"
      },
      "name": "vep-decl-sana"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Veps entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Veps sana-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "blade"
      ],
      "id": "en-tera-vep-noun-E~-7L5u6",
      "links": [
        [
          "blade",
          "blade"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Veps entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Veps sana-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "edge"
      ],
      "id": "en-tera-vep-noun-ocsQD1fp",
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kikai",
          "lang_code": "kzg",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Kunigami",
          "lang_code": "xug",
          "roman": "thirā",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Northern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ryn",
          "roman": "θïra",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Okinawan",
          "lang_code": "ryu",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Southern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ams",
          "roman": "θira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Tokunoshima",
          "lang_code": "tkn",
          "roman": "tera",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Northern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Miyako",
          "lang_code": "mvi",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yaeyama",
          "lang_code": "rys",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yonaguni",
          "lang_code": "yoi",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Southern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*tera",
        "t": "temple"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *tera (“temple”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *tera (“temple”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/tera",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "temple"
      ],
      "id": "en-tera-jpx-ryu-pro-noun-Z0JYAb8a",
      "links": [
        [
          "temple",
          "temple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Japanese",
          "lang_code": "ja",
          "roman": "tera",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Old Japanese",
      "lang_code": "ojp",
      "roman": "tera",
      "word": "寺"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Kikai",
              "lang_code": "kzg",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Kunigami",
              "lang_code": "xug",
              "roman": "thirā",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Northern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ryn",
              "roman": "θïra",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Okinawan",
              "lang_code": "ryu",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Southern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ams",
              "roman": "θira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Tokunoshima",
              "lang_code": "tkn",
              "roman": "tera",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            }
          ],
          "lang": "Northern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Miyako",
              "lang_code": "mvi",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yaeyama",
              "lang_code": "rys",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yonaguni",
              "lang_code": "yoi",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            }
          ],
          "lang": "Southern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Ryukyuan",
      "lang_code": "jpx-ryu-pro",
      "word": "*tera"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/tera",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "temple"
      ],
      "id": "en-tera-jpx-pro-noun-Z0JYAb8a",
      "links": [
        [
          "temple",
          "temple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}
{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abg",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abaga",
  "lang_code": "abg",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Abaga entries with incorrect language header",
        "Abaga lemmas",
        "Abaga numerals",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "two"
      ],
      "links": [
        [
          "two",
          "two"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian non-lemma forms",
        "Albanian verb forms",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ter"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural aorist indicative of ter"
      ],
      "links": [
        [
          "ter",
          "ter#Albanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "njo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ao",
  "lang_code": "njo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ao entries with incorrect language header",
        "Ao lemmas",
        "Ao nouns",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "root"
      ],
      "links": [
        [
          "root",
          "root"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Chungli) root"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tezüng"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Basque entries with incorrect language header",
        "Basque non-lemma forms",
        "Basque noun forms",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "allative singular of te"
      ],
      "links": [
        [
          "allative",
          "allative case"
        ],
        [
          "te",
          "te#Basque"
        ]
      ],
      "tags": [
        "allative",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bpl",
        "2": "ms"
      },
      "expansion": "Malay [Term?]",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Malay [Term?].",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bpl",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Broome Pearling Lugger Pidgin",
  "lang_code": "bpl",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Broome Pearling Lugger Pidgin adverbs",
        "Broome Pearling Lugger Pidgin entries with incorrect language header",
        "Broome Pearling Lugger Pidgin lemmas",
        "Broome Pearling Lugger Pidgin terms borrowed from Malay",
        "Broome Pearling Lugger Pidgin terms derived from Malay",
        "Malay term requests",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "not"
      ],
      "links": [
        [
          "not",
          "not#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "teran",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teraj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terajn",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera (accusative singular teran, plural teraj, accusative plural terajn)",
      "name": "eo-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "english": "Terran",
      "translation": "Terran",
      "word": "terano"
    },
    {
      "english": "earth",
      "translation": "earth",
      "word": "tero"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Esperanto 2-syllable words",
        "Esperanto adjectives",
        "Esperanto entries with incorrect language header",
        "Esperanto lemmas",
        "Esperanto terms with IPA pronunciation",
        "Esperanto terms with audio pronunciation",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Esperanto/era",
        "Rhymes:Esperanto/era/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "earthen, telluric, terrestrial"
      ],
      "links": [
        [
          "earthen",
          "earthen"
        ],
        [
          "telluric",
          "telluric"
        ],
        [
          "terrestrial",
          "terrestrial"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtera/"
    },
    {
      "rhymes": "-era"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "terrestrial",
      "word": "surtera"
    },
    {
      "sense": "terrestrial",
      "word": "tergloba"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian pesa-type nominals",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*terä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *terä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *terä.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-pesa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "17i/pesa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terra",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terades",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teral",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teril",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teriks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "terana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradeta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teradega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "tera",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "tera",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tera (genitive tera, partitive tera)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tera",
        "2": "tera"
      },
      "expansion": "tera (genitive tera, partitive tera)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tera"
      },
      "name": "et-decl-pesa"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "blade, edge"
      ],
      "links": [
        [
          "blade",
          "blade"
        ],
        [
          "edge",
          "edge"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grain"
      ],
      "links": [
        [
          "grain",
          "grain"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teratta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teramme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teransa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "teraansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teraltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teranansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teraksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "terattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teroinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "fi-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "colloquial"
      },
      "expansion": "(colloquial)",
      "name": "tlb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "terabyte",
          "word": "teratavu"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish 2-syllable words",
        "Finnish colloquialisms",
        "Finnish ellipses",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish kala-type nominals",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/erɑ",
        "Rhymes:Finnish/erɑ/2 syllables",
        "fi:Computing"
      ],
      "glosses": [
        "ellipsis of teratavu (“terabyte”)"
      ],
      "links": [
        [
          "computing",
          "computing#Noun"
        ],
        [
          "teratavu",
          "teratavu#Finnish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(computing) ellipsis of teratavu (“terabyte”)"
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "colloquial",
        "ellipsis"
      ],
      "topics": [
        "computing",
        "engineering",
        "mathematics",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈterɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈt̪e̞rɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-erɑ"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Guinea-Bissau Creole entries with incorrect language header",
    "Guinea-Bissau Creole lemmas",
    "Guinea-Bissau Creole nouns",
    "Guinea-Bissau Creole terms derived from Portuguese",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pov",
        "2": "pt",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Portuguese terra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kea",
        "2": "téra"
      },
      "expansion": "Kabuverdianu téra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Portuguese terra. Cognate with Kabuverdianu téra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pov",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Guinea-Bissau Creole",
  "lang_code": "pov",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth (soil)"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "earth (our planet)"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms derived from Sanskrit",
    "Indonesian terms with unknown etymologies",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "bertera"
    },
    {
      "word": "menera"
    },
    {
      "word": "menerakan"
    },
    {
      "word": "penera"
    },
    {
      "word": "peneraan"
    },
    {
      "word": "perteraan"
    },
    {
      "word": "teraan"
    },
    {
      "word": "tertera"
    },
    {
      "word": "tera ulang"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "sa",
        "3": "तर",
        "t": "surpassing, excelling"
      },
      "expansion": "Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Possibly from Sanskrit तर (tara, “surpassing, excelling”).",
  "forms": [
    {
      "form": "têra",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "tera-tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "têra"
      },
      "expansion": "têra (plural tera-tera)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "tê",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "stamp, seal,"
      ],
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "seal",
          "seal"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "segel"
        },
        {
          "word": "stempel"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "stamp, seal,",
        "as sign of standarisation and calibration"
      ],
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp"
        ],
        [
          "seal",
          "seal"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "segel"
        },
        {
          "word": "stempel"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[t̪əˈra]"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "てら"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of てら"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "てら",
          "てら#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "teres",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiera",
      "tags": [
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lld",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "teres",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f2request": "1",
        "g": "f",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "tera f (plural teres)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "teres"
      },
      "expansion": "tera f (plural teres)",
      "name": "lld-noun"
    }
  ],
  "lang": "Ladin",
  "lang_code": "lld",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Anpezo Ladin",
        "Fascian Ladin",
        "Fodom Ladin",
        "Ladin entries with incorrect language header",
        "Ladin feminine nouns",
        "Ladin lemmas",
        "Ladin nouns",
        "Ladin terms derived from Latin",
        "Ladin terms inherited from Latin",
        "Maró Ladin",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "earth; ground; soil"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth#English"
        ],
        [
          "ground",
          "ground#English"
        ],
        [
          "soil",
          "soil#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom) earth; ground; soil"
      ],
      "tags": [
        "Fascian",
        "Fodom",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "tierā"
        }
      ],
      "categories": [
        "Livonian entries with incorrect language header",
        "Livonian lemmas",
        "Livonian nouns",
        "Livonian obsolete forms",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "obsolete spelling of tierā"
      ],
      "links": [
        [
          "tierā",
          "tierā#Livonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Lombard entries with incorrect language header",
    "Lombard feminine nouns",
    "Lombard lemmas",
    "Lombard nouns",
    "Lombard terms derived from Latin",
    "Lombard terms inherited from Latin",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmo",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "terr",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmo",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "terr",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "tera f (plural terr)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lombard",
  "lang_code": "lmo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "ground"
      ],
      "links": [
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Malay adjectives",
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay lemmas",
    "Malay nouns",
    "Malay terms borrowed from Kedah Malay",
    "Malay terms derived from Kedah Malay",
    "Malay verbs",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Malay/a",
    "Rhymes:Malay/a/2 syllables",
    "Rhymes:Malay/ra"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "meo",
        "3": "tera"
      },
      "expansion": "Borrowed from Kedah Malay tera",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Kedah Malay tera.",
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "lebih tera",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "paling tera",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا, comparative lebih tera, superlative paling tera)",
      "name": "ms-adj"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "té",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "smart; intelligent."
      ],
      "links": [
        [
          "smart",
          "smart#English"
        ],
        [
          "intelligent",
          "intelligent#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bijak"
        },
        {
          "word": "pandai"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Malay colloquialisms"
      ],
      "glosses": [
        "amazing; awesome."
      ],
      "links": [
        [
          "amazing",
          "amazing#English"
        ],
        [
          "awesome",
          "awesome#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) amazing; awesome."
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "gempak"
        },
        {
          "word": "hebat"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tera/"
    },
    {
      "ipa": "[terə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay lemmas",
    "Malay nouns",
    "Malay verbs",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Malay/a",
    "Rhymes:Malay/a/2 syllables",
    "Rhymes:Malay/ra"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "tera-tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera²",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا, plural tera-tera or tera²)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Malay terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              0,
              4
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              24,
              28
            ]
          ],
          "english": "The official government seal",
          "text": "Tera rasmi kerajaan",
          "translation": "The official government seal",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "seal; stamp."
      ],
      "links": [
        [
          "seal",
          "seal#English"
        ],
        [
          "stamp",
          "stamp#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "mohor"
        },
        {
          "word": "cap mohor"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/təra/"
    },
    {
      "ipa": "[tərə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay lemmas",
    "Malay nouns",
    "Malay verbs",
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Rhymes:Malay/a",
    "Rhymes:Malay/a/2 syllables",
    "Rhymes:Malay/ra"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ترا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "ترا"
      },
      "expansion": "tera (Jawi spelling ترا)",
      "name": "ms-verb"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to stamp; to put a seal on a document."
      ],
      "links": [
        [
          "stamp",
          "stamp#English"
        ],
        [
          "seal",
          "seal#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cetak"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to print (book)."
      ],
      "links": [
        [
          "print",
          "print#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "cap"
        },
        {
          "word": "cetak"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/təra/"
    },
    {
      "ipa": "[tərə]",
      "note": "schwa-variety"
    },
    {
      "rhymes": "-ra"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*der-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*teraną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *teraną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *teraną.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ofs",
        "2": "verb",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "ofs-verb"
    }
  ],
  "lang": "Old Frisian",
  "lang_code": "ofs",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Frisian entries with incorrect language header",
        "Old Frisian lemmas",
        "Old Frisian terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Frisian terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Frisian terms derived from the Proto-Indo-European root *der-",
        "Old Frisian terms inherited from Proto-Germanic",
        "Old Frisian verbs",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "glosses": [
        "to consume"
      ],
      "links": [
        [
          "consume",
          "consume"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Tupi",
  "lang_code": "tpw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Tupi entries with incorrect language header",
        "Old Tupi lemmas",
        "Old Tupi nouns",
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "era"
        }
      ],
      "glosses": [
        "absolute form of era"
      ],
      "links": [
        [
          "era",
          "era#Old_Tupi"
        ]
      ],
      "tags": [
        "absolute",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Papiamentu entries with incorrect language header",
    "Papiamentu lemmas",
    "Papiamentu nouns",
    "Papiamentu terms derived from Kabuverdianu",
    "Papiamentu terms derived from Portuguese",
    "Papiamentu terms derived from Spanish"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "pt",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Portuguese terra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "es",
        "3": "tierra"
      },
      "expansion": "Spanish tierra",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "kea",
        "3": "téra"
      },
      "expansion": "Kabuverdianu téra",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Portuguese terra and Spanish tierra and Kabuverdianu téra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pap",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Papiamentu",
  "lang_code": "pap",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "earth"
      ],
      "links": [
        [
          "earth",
          "earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "land"
      ],
      "links": [
        [
          "land",
          "land"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "soil"
      ],
      "links": [
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Polish 2-syllable words",
    "Polish adverbs",
    "Polish clippings",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish lemmas",
    "Polish non-lemma forms",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Polish terms with audio pronunciation",
    "Polish terms with homophones",
    "Polish time adverbs",
    "Polish uncomparable adverbs",
    "Polish verb forms",
    "Rhymes:Polish/ɛra",
    "Rhymes:Polish/ɛra/2 syllables",
    "pl:Buildings",
    "pl:Japan",
    "pl:Places of worship"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "teraz"
      },
      "expansion": "Clipping of teraz",
      "name": "clipping"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping of teraz. Compare zara.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "tera (not comparable)",
      "name": "pl-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chełmno-Dobrzyń Polish",
        "Eastern Lublin Polish",
        "Polish colloquialisms",
        "Polish dialectal terms",
        "Polish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              8,
              12
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              9,
              12
            ]
          ],
          "english": "They are now getting eight to ten million each [as compensation], because they spoke up.",
          "ref": "2000, Aneta Majkowska, Polszczyzna mówiona mieszkańców Częstochowy, page 187:",
          "text": "Dostają tera po dziesięć milionów, po osiem milionów, bo się poupominali.",
          "translation": "They are now getting eight to ten million each [as compensation], because they spoke up.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              41,
              45
            ]
          ],
          "bold_translation_offsets": [
            [
              43,
              46
            ]
          ],
          "english": "20 years ago they fought ozone deficienty, now I hear on the TV that they're fighting its excess.",
          "ref": "2018, Irytujacy Irygator vel Karbonylek, soc.culture.polish, Usenet:",
          "text": "20 lat temu walczyli z niedoborem ozonu, tera słyszę w tivi, walczą z jego nadmiarem.",
          "translation": "20 years ago they fought ozone deficienty, now I hear on the TV that they're fighting its excess.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "qualifier": "Eastern Lublin",
      "raw_glosses": [
        "(colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki) now"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "dialectal",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Polish 2-syllable words",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish feminine nouns",
    "Polish lemmas",
    "Polish links with manual fragments",
    "Polish links with redundant alt parameters",
    "Polish links with redundant wikilinks",
    "Polish non-lemma forms",
    "Polish nouns",
    "Polish terms borrowed from Japanese",
    "Polish terms derived from Japanese",
    "Polish terms derived from Old Japanese",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Polish terms with audio pronunciation",
    "Polish terms with homophones",
    "Polish time adverbs",
    "Polish verb forms",
    "Rhymes:Polish/ɛra",
    "Rhymes:Polish/ɛra/2 syllables",
    "pl:Buildings",
    "pl:Japan",
    "pl:Places of worship"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ojp"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ja",
        "3": "寺"
      },
      "expansion": "Borrowed from Japanese 寺",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Japanese 寺.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terze",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terą",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terze",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tero",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "tery",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "tera f",
      "name": "pl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-f"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "pl:Buddhism"
      ],
      "glosses": [
        "tera (Buddhist temple in Japan)"
      ],
      "links": [
        [
          "Buddhism",
          "Buddhism"
        ],
        [
          "tera",
          "tera#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Buddhism) tera (Buddhist temple in Japan)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "Buddhism",
        "lifestyle",
        "religion"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Polish 2-syllable words",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish non-lemma forms",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Polish terms with audio pronunciation",
    "Polish terms with homophones",
    "Polish time adverbs",
    "Polish verb forms",
    "Rhymes:Polish/ɛra",
    "Rhymes:Polish/ɛra/2 syllables",
    "pl:Buildings",
    "pl:Japan",
    "pl:Places of worship"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "te‧ra"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te‧ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "terać"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of terać"
      ],
      "links": [
        [
          "terać",
          "terać#Polish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ra/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Chełmno-Dobrzyń"
    },
    {
      "ipa": "[ˈtɛ.ra]",
      "note": "Eastern Lublin"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛra"
    },
    {
      "homophone": "tera-"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "teras",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "teras,tera"
      },
      "expansion": "tera m (plural teras or tera)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "te",
        "ra"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "terabyte"
        }
      ],
      "categories": [
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries",
        "Portuguese 2-syllable words",
        "Portuguese clippings",
        "Portuguese countable nouns",
        "Portuguese entries with incorrect language header",
        "Portuguese informal terms",
        "Portuguese lemmas",
        "Portuguese masculine nouns",
        "Portuguese nouns",
        "Portuguese nouns with irregular gender",
        "Portuguese nouns with multiple plurals",
        "Portuguese terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Portuguese/ɛɾɐ",
        "Rhymes:Portuguese/ɛɾɐ/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "clipping of terabyte"
      ],
      "links": [
        [
          "terabyte",
          "terabyte#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) clipping of terabyte"
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "clipping",
        "informal",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛ.ɾɐ/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛɾɐ"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Japanese",
          "lang_code": "ja",
          "roman": "tera",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Old Japanese",
      "lang_code": "ojp",
      "roman": "tera",
      "word": "寺"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Kikai",
              "lang_code": "kzg",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Kunigami",
              "lang_code": "xug",
              "roman": "thirā",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Northern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ryn",
              "roman": "θïra",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Okinawan",
              "lang_code": "ryu",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Okinoerabu",
              "lang_code": "okn",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Southern Amami Ōshima",
              "lang_code": "ams",
              "roman": "θira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Tokunoshima",
              "lang_code": "tkn",
              "roman": "tera",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yoron",
              "lang_code": "yox",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            }
          ],
          "lang": "Northern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        },
        {
          "descendants": [
            {
              "lang": "Miyako",
              "lang_code": "mvi",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yaeyama",
              "lang_code": "rys",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            },
            {
              "lang": "Yonaguni",
              "lang_code": "yoi",
              "roman": "tira",
              "word": "寺"
            }
          ],
          "lang": "Southern Ryukyuan",
          "lang_code": "unknown"
        }
      ],
      "lang": "Proto-Ryukyuan",
      "lang_code": "jpx-ryu-pro",
      "word": "*tera"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/tera",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
        "Proto-Japonic lemmas",
        "Proto-Japonic nouns"
      ],
      "glosses": [
        "temple"
      ],
      "links": [
        [
          "temple",
          "temple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Kikai",
          "lang_code": "kzg",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Kunigami",
          "lang_code": "xug",
          "roman": "thirā",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Northern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ryn",
          "roman": "θïra",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Okinawan",
          "lang_code": "ryu",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Okinoerabu",
          "lang_code": "okn",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Southern Amami Ōshima",
          "lang_code": "ams",
          "roman": "θira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Tokunoshima",
          "lang_code": "tkn",
          "roman": "tera",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yoron",
          "lang_code": "yox",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Northern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Miyako",
          "lang_code": "mvi",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yaeyama",
          "lang_code": "rys",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        },
        {
          "lang": "Yonaguni",
          "lang_code": "yoi",
          "roman": "tira",
          "word": "寺"
        }
      ],
      "lang": "Southern Ryukyuan",
      "lang_code": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*tera",
        "t": "temple"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *tera (“temple”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *tera (“temple”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*tera",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/tera",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
        "Proto-Ryukyuan lemmas",
        "Proto-Ryukyuan nouns",
        "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
        "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic"
      ],
      "glosses": [
        "temple"
      ],
      "links": [
        [
          "temple",
          "temple"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Rwanda-Rundi entries with incorrect language header",
    "Rwanda-Rundi lemmas",
    "Rwanda-Rundi verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "interahamwe"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-têra",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "gutêra",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-têye",
      "tags": [
        "perfective"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "têra",
        "2": "têye"
      },
      "expansion": "-têra (infinitive gutêra, perfective -têye)",
      "name": "rw-verb"
    }
  ],
  "lang": "Rwanda-Rundi",
  "lang_code": "rw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to sow, to plant"
      ],
      "links": [
        [
          "sow",
          "sow"
        ],
        [
          "plant",
          "plant"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to set up, to lay out"
      ],
      "links": [
        [
          "set up",
          "set up"
        ],
        [
          "lay out",
          "lay out"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to attack"
      ],
      "links": [
        [
          "attack",
          "attack"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to hit, to stab"
      ],
      "links": [
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "stab",
          "stab"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to drop, to discard"
      ],
      "links": [
        [
          "drop",
          "drop"
        ],
        [
          "discard",
          "discard"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be popular"
      ],
      "links": [
        [
          "popular",
          "popular"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to lay (eggs)"
      ],
      "links": [
        [
          "lay",
          "lay"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a hen) to lay (eggs)"
      ],
      "raw_tags": [
        "of a hen"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to beat"
      ],
      "links": [
        [
          "beat",
          "beat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(of a heart) to beat"
      ],
      "raw_tags": [
        "of a heart"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be shaped (a certain way)"
      ],
      "links": [
        [
          "shaped",
          "shaped"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "тера",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera (Cyrillic spelling тера)",
      "name": "sh-verb form"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries",
        "Requests for accents in Serbo-Croatian verb form entries",
        "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
        "Serbo-Croatian non-lemma forms",
        "Serbo-Croatian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "terati"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of terati"
      ],
      "links": [
        [
          "terati",
          "terati#Serbo-Croatian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "l-self",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "totera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "inclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mitera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "notera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nitera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "otera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "motera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yotera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1sc": "",
        "f2sc": "",
        "head": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "tft-verb"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 25 entries",
        "Pages with entries",
        "Ternate entries with incorrect language header",
        "Ternate intransitive verbs",
        "Ternate lemmas",
        "Ternate verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to perch, alight"
      ],
      "links": [
        [
          "perch",
          "perch"
        ],
        [
          "alight",
          "alight"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to perch, alight"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈte.ɾa]"
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Venetan entries with incorrect language header",
    "Venetan feminine nouns",
    "Venetan lemmas",
    "Venetan nouns",
    "Venetan terms derived from Latin",
    "Venetan terms inherited from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "2": "la",
        "3": "terra"
      },
      "expansion": "Latin terra",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "terra"
      },
      "expansion": "Italian terra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin terra. Compare Italian terra.",
  "forms": [
    {
      "form": "tere",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "tere",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "head": "tera"
      },
      "expansion": "tera f (plural tere)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "f",
        "3": "a",
        "4": "e"
      },
      "expansion": "tera f (plural tere)",
      "name": "vec-noun"
    }
  ],
  "lang": "Venetan",
  "lang_code": "vec",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ground"
      ],
      "links": [
        [
          "ground",
          "ground"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "terrain"
      ],
      "links": [
        [
          "terrain",
          "terrain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

{
  "categories": [
    "Pages with 25 entries",
    "Pages with entries",
    "Veps entries with incorrect language header",
    "Veps lemmas",
    "Veps nouns",
    "Veps sana-type nominals",
    "Veps terms derived from Proto-Finnic",
    "Veps terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "käzitera"
    },
    {
      "word": "säritera"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*terä"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *terä",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *terä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vep-decl-sana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiden",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teran",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive-instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teroikš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroiš",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraspäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroišpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teraha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teral",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilpäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teranke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidenke",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teradme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "teranno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidenno",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terannoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidennoks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "approximative",
        "approximative-ii",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terannopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroidennopäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "egressive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terahasai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-i"
      ]
    },
    {
      "form": "teralesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilesai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "terassai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative",
        "terminative-iii"
      ]
    },
    {
      "form": "terahapäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroihepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-i",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teralepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teroilepäi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "additive",
        "additive-ii",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "tera",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "tera",
      "name": "vep-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tera"
      },
      "name": "vep-decl-sana"
    }
  ],
  "lang": "Veps",
  "lang_code": "vep",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "blade"
      ],
      "links": [
        [
          "blade",
          "blade"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "edge"
      ],
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tera"
}

Download raw JSONL data for tera meaning in All languages combined (62.2kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Chungli",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ao",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Chungli",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ao",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Maró, Fascian, Fascia, Anpezo, Fodom",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ladin",
  "subsection": "noun",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "adverb",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "adverb",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "adverb",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: colloquial or dialectal, Chełmno-Dobrzyń, Eastern Lublin, Krynice and Kryniczki",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Polish",
  "subsection": "adverb",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "query_wikidata_json",
  "msg": "WIKIDATA QUERY failed",
  "path": [
    "tera",
    "Template:bor+",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:etymology/templates:specialized_borrowing()"
  ],
  "section": "Malay",
  "subsection": "",
  "title": "tera",
  "trace": "<!DOCTYPE html>\n<html lang=\"en\">\n<meta charset=\"utf-8\">\n<title>Wikimedia Error</title>\n<style>\n* { margin: 0; padding: 0; }\nbody { background: #fff; font: 15px/1.6 sans-serif; color: #333; }\n.content { margin: 7% auto 0; padding: 2em 1em 1em; max-width: 640px; display: flex; flex-direction: row; flex-wrap: wrap; }\n.footer { clear: both; margin-top: 14%; border-top: 1px solid #e5e5e5; background: #f9f9f9; padding: 2em 0; font-size: 0.8em; text-align: center; }\nimg { margin: 0 2em 2em 0; }\na img { border: 0; }\nh1 { margin-top: 1em; font-size: 1.2em; }\n.content-text { flex: 1; }\np { margin: 0.7em 0 1em 0; }\na { color: #0645ad; text-decoration: none; }\na:hover { text-decoration: underline; }\ncode { font-family: sans-serif; }\nsummary { font-weight: bold; cursor: pointer; }\ndetails[open] { background: #970302; color: #dfdedd; }\n.text-muted { color: #777; }\n@media (prefers-color-scheme: dark) {\n  a { color: #9e9eff; }\n  body { background: transparent; color: #ddd; }\n  .footer { border-top: 1px solid #444; background: #060606; }\n  #logo { filter: invert(1) hue-rotate(180deg); }\n  .text-muted { color: #888; }\n}\n</style>\n<meta name=\"color-scheme\" content=\"light dark\">\n<div class=\"content\" role=\"main\">\n<a href=\"https://www.wikimedia.org\"><img id=\"logo\" src=\"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-logo.png\" srcset=\"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-logo-2x.png 2x\" alt=\"Wikimedia\" width=\"135\" height=\"101\">\n</a>\n<div class=\"content-text\">\n<h1>Error</h1>\n\n<p>Your bot is making too many requests. Please reduce your request rate or contact bot-traffic@wikimedia.org (f263c81)</p>\n</div>\n</div>\n<div class=\"footer\"><p>If you report this error to the Wikimedia System Administrators, please include the details below.</p><p class=\"text-muted\"><code>Request served via cp3073 cp3073, Varnish XID 285915807<br>Upstream caches: cp3073 int<br>Error: 429, Your bot is making too many requests. Please reduce your request rate or contact bot-traffic@wikimedia.org (f263c81) at Wed, 14 Jan 2026 20:12:18 GMT<br><details><summary>Sensitive client information</summary>IP address: 91.207.79.37</details></code></p>\n</div>\n</html>\n"
}

{
  "called_from": "query_wikidata_json",
  "msg": "WIKIDATA QUERY failed",
  "path": [
    "tera",
    "Template:bor+",
    "#invoke",
    "#invoke",
    "Lua:Module:etymology/templates:specialized_borrowing()"
  ],
  "section": "Malay",
  "subsection": "",
  "title": "tera",
  "trace": "<!DOCTYPE html>\n<html lang=\"en\">\n<meta charset=\"utf-8\">\n<title>Wikimedia Error</title>\n<style>\n* { margin: 0; padding: 0; }\nbody { background: #fff; font: 15px/1.6 sans-serif; color: #333; }\n.content { margin: 7% auto 0; padding: 2em 1em 1em; max-width: 640px; display: flex; flex-direction: row; flex-wrap: wrap; }\n.footer { clear: both; margin-top: 14%; border-top: 1px solid #e5e5e5; background: #f9f9f9; padding: 2em 0; font-size: 0.8em; text-align: center; }\nimg { margin: 0 2em 2em 0; }\na img { border: 0; }\nh1 { margin-top: 1em; font-size: 1.2em; }\n.content-text { flex: 1; }\np { margin: 0.7em 0 1em 0; }\na { color: #0645ad; text-decoration: none; }\na:hover { text-decoration: underline; }\ncode { font-family: sans-serif; }\nsummary { font-weight: bold; cursor: pointer; }\ndetails[open] { background: #970302; color: #dfdedd; }\n.text-muted { color: #777; }\n@media (prefers-color-scheme: dark) {\n  a { color: #9e9eff; }\n  body { background: transparent; color: #ddd; }\n  .footer { border-top: 1px solid #444; background: #060606; }\n  #logo { filter: invert(1) hue-rotate(180deg); }\n  .text-muted { color: #888; }\n}\n</style>\n<meta name=\"color-scheme\" content=\"light dark\">\n<div class=\"content\" role=\"main\">\n<a href=\"https://www.wikimedia.org\"><img id=\"logo\" src=\"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-logo.png\" srcset=\"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-logo-2x.png 2x\" alt=\"Wikimedia\" width=\"135\" height=\"101\">\n</a>\n<div class=\"content-text\">\n<h1>Error</h1>\n\n<p>Your bot is making too many requests. Please reduce your request rate or contact bot-traffic@wikimedia.org (f263c81)</p>\n</div>\n</div>\n<div class=\"footer\"><p>If you report this error to the Wikimedia System Administrators, please include the details below.</p><p class=\"text-muted\"><code>Request served via cp3073 cp3073, Varnish XID 295476164<br>Upstream caches: cp3073 int<br>Error: 429, Your bot is making too many requests. Please reduce your request rate or contact bot-traffic@wikimedia.org (f263c81) at Wed, 14 Jan 2026 20:13:14 GMT<br><details><summary>Sensitive client information</summary>IP address: 91.207.79.37</details></code></p>\n</div>\n</html>\n"
}

{
  "called_from": "page/1896",
  "msg": "Template nesting error: template_nesting = 10 couldn't split inflection templates, tera/Ternate section conjugation",
  "path": [
    "tera"
  ],
  "section": "Ternate",
  "subsection": "verb",
  "title": "tera",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.